|
Задачі V Всеукраїнського студентського турніру фізиків
-
«Шпигунські пристрасті». Як відомо, щоб не залишати відбитків пальців, слід надягти гумові рукавички. А чи можливо залишати відбитків пальців через такі рукавички? Якщо так, то якою має бути їхня товщина?
-
«Кришталевий голос». Кажуть, що деякі оперні співаки можуть розбивати кришталеві бокали силою свого голосу. Побудуйте кількісну теорію, яка може довести чи спростувати це твердження.
-
«Принцип доміно». Визначте характеристики хвилі падіння кісточок доміно.
-
«З гармати - на Місяць». Як залежить максимальна віддаль пострілу від параметрів снаряду, гармати та навколишнього середовища? Чи буде істотним для цієї задачі вплив обертання Землі?
-
«Хвилі денного світла». В лампах денного світла іноді спостерігаються коливання та хвилі світіння (останні поширюються вздовж лампи). Оцініть період, довжину хвилі та швидкість поширення таких збурень. Запропонуйте спосіб уникнення подібних явищ.
-
«Брудна електрика». Автором задачі протягом певного часу спостерігалося цікаве явище: електричні лампочки в нього вдома світилися тим яскравіше, чим більше їх було увімкнено одночасно. При цьому лампочки, а також запобіжники ("пробки") досить часто виходили з ладу. Врешті-решт виявилося, що патрон "пробки" був забруднений, і після його очищення всі ці явища припинилися. Запропонуйте теоретичне пояснення даного ефекту.
-
«Гучний підпал». Провівши експериментальні дослідження, опишіть кількісно параметри звуку, що створюється електрозапальничкою. Побудуйте теорію його виникнення.
-
«Солодке сяйво». Якщо в темній кімнаті розламати шматок цукру, то можна помітити досить яскраве світіння поверхонь розлому. Дослідіть природу та характеристики такого випромінювання.
-
«Бризки шампанського». Визначте форму та траєкторію руху бульбашок газу, що спливають у рідині. Від яких характеристик рідини та газу залежать параметри такого руху?
-
«Кінець світу наближається?» Існують припливні електростанції. Припливи - наслідок тяжіння Місяця. Вічних двигунів не буває. То коли ж Місяць упаде на Землю через використання його енергії для освітлення та обігрівання наших будинків?
-
«А ти такий холодний…» Опишіть еволюцію айсберга в океані. Скільки разів він може перекинутися до повного танення?
-
«Заряд з нічого». На електролітичному конденсаторі, що спочатку не був зарядженим, при тривалому зберіганні з'являється деяка напруга. Дослідіть це явище та побудуйте його кількісну теорію.
-
«Залізна доба». Якої найбільшої температури можна досягти, швидко згинаючи та розгинаючи металевий дріт?
-
«Давньогрецька оптика». Існує легенда, згідно якої Архімед спалив ворожий флот за допомогою збірного дзеркала, яке складалося з щитів воїнів. Армія якої чисельності була необхідна для виконання такої операції?
-
«Піду в космонавти». Дослідіть, на яку максимальну висоту може злетіти ракета, виготовлена з пластикової пляшки. Як ця висота буде залежати від корисної маси, яку піднімає ракета?
-
«Зимовий натюрморт». Знайдіть максимально можливі масу, розміри та фрактальну розмірність сніжинки. Які фактори впливають на її форму і як саме?
-
«Оптика звуку». Виготовте звукову збірну лінзу з найпростіших підручних засобів та визначте її характеристики. Дослідіть можливість виготовлення розсіювальної звукової лінзи та інших подібних пристроїв (наприклад, дифракційної ґратки).
Задачі запропонували та обговорювали: А.Недибалюк, О.Творун, С.Тихоненко (Вінниця), Т.Самарева, О.Шмельов (Донецьк), І.Ліщинський, Я.Салій (Івано-Франківськ), І.Анісімов, С.Денега, С.Дяченко, О.Кельник, А.Лазарєв, В.Львов, О.Лященко, О.Сенчуров, Д.Хмара, Д.Філін (Київ) , Б.Беляєв, С.Кара-Мурза, Є.Нікітін (Луганськ), Т.Фітьо (Львів), В.Колебошин, В.Кулінський, В.Орлов, О.Єфремова (Одеса), Я.Левшенюк, В.Мащенко (Рівне), А.Ковальчук (Черкаси), В.Головацький (Чернівці)
| |