 |
|
 |
|
Задачі ІІІ Всеукраїнського студентського турніру фізиків
- Дежа вю. Рух у полі дії деякої сили відбувається лише вздовж замкнених траєкторій. Що можна сказати про цю силу для випадків двовимірного та тривимірного простору?
- Для "крутих". Розгляньте континуальну модель ланцюжка, між ланками якого діє сила сухого тертя. Знайдіть можливі рівноважні форми ланцюжка.
- Загальна теорія тканини. Відомо, що А.Ейнштейн, пояснюючи ідею загальної теорії відносності про гравітацію як викривлення простору-часу, застосовував аналогію з натягнутим простирадлом, на яке помістили важку кулю. Під дією сили тяжіння "простір" - тканина викривляється залежно від маси (точніше, ваги) тіла. Чи може подібна аналогія розглядатись як основа для кількісного опису? Визначте траєкторію пробної маси в полі такого притягального центру.
- У стилі "ретро". Для чого самовару потрібна труба? Оцініть її оптимальну довжину.
- Задача віслючка Іа. Яку мінімальну роботу треба виконати, щоб на сфері радіусу R розстелити без складок пружну плівку (наприклад, обривок надувної кульки).
- Перед прасуванням. Знайдіть розподіл за розмірами для крапельок, що виникають при розбризкуванні рідини звичайним побутовим розпилювачем.
- Крайовий кут. Знайдіть залежність крайового кута між рідиною та пластиною від швидкості всування пластини в рідину (висування з рідини).
- У рентгенівському сяйві. Знайдіть поверхневий натяг зарядженої плівки рідини (наприклад, внаслідок іонізації поверхневих шарів рентгенівськими променями). Розгляньте випадок утворення подвійного шару і розрахуйте поверхневий натяг для цього випадку.
- Стеля тече. На скільки маленьких крапель розбивається одна велика при падінні на тверду поверхню? Розгляньте випадки змочуваної та незмочуваної поверхні.
- До уваги буфетниці. Скільки води треба пропустити крізь порцію меленої кави, доки вона перестане забарвлюватись? Як залежить результат від температури води?
- Пожежні попереджають. При зберіганні великих мас зерна його температура іноді підвищується з часом, і може навіть відбутися самозапалювання цього зерна. Кількісно опишіть це явище та запропонуйте заходи проти самозапалювання.
- Ніч перед Різдвом. Оцініть, як залежить тон рипіння снігу під ногами від температури.
- Кулон, Гаус - хто наступний? Запропонуйте найбільш природне (з Вашої точки зору) формулювання двовимірної електростатики (закон Кулона, теорема Гауса) на сфері, на торі і взагалі на замкненій двовимірній поверхні. Опишіть можливі стійкі конфігурації з N точкових однойменних зарядів у Вашій теорії.
- Одеська філармонія. Запропонуйте кількісну характеристику акустичних властивостей приміщення. Якими засобами можна її змінити в той чи інший бік?
- Дев'ятий вал. Визначте кривину гребню океанської хвилі та динаміку її зміни при наближенні до берега.
- Синергетика у ванні. Який виграш у часі витікання води з ванни дає утворення виру в порівнянні з ламінарним витіканням?
- Після дощику в четвер. Визначте кутові розміри райдуги.
| |
 |
|
 |